Cinci MEDALII pentru gimnaştii români, la CE de la Moscova. Larisa Iordache, CAMPIOANĂ la bârnă

Zi de excepţie pentru România la Campionatul European de gimnastică de la Moscova. Gimnaştii români au obţinut cinci medalii: una de aur, trei de argint şi una de bronz. Eroina delegaţiei a fost Larisa Iordache.

RomaniaTV.net
21 apr. 2013, 10:43

Larisa Iordache este campioană europeană la bârnă. Sportiva româncă a obţinut medalia de aur cu nota 15,266, în timp ce Diana Bulimar a obţinut 14,833. Podiumul a fost completat de rusoaica Anastasia Grişina (14,366).

Gimnastul Andrei Muntean s-a clasat duminică pe locul 7 în finală la paralele. Primul în concurs, Muntean a primit nota 13.866, din cauza unei căderi de pe aparat. Medalia de aur a fost câştigată de Oleg Stepko (Ucraina, 15.766), urmat pe podium de Lucas Fischer (Elveţia, 15.633) şi David Belyavskiy (Rusia, 15.533).

Larisa Iordache şi Diana Bulimar au concurat, duminică, şi în finala la sol, unde au ocupat locurile doi şi trei.

Vineri şi sâmbătă, Larisa Iordache a cucerit două medalii de argint, în finalele de la individual-compus, respectiv sărituri, iar în prima finală de duminică, Flavius Koczi a cucerit argintul la sărituri.