Prima medalie de aur pentru România, la FOTE 2013. Emil Imre a câştigat proba de 1.000 metri

Patinatorul român Emil Imre a câştigat medalia de aur la short track pe distanţa de 1.000 m la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, marţi, pe Patinoarul din Poiana Braşov.

RomaniaTV.net
19 feb. 2013, 11:47

Emil Imre, care cucereşte a doua medalie, după argintul de luni, la 500 m, a fost cronometrat în finală cu timpul de 1 min 33 sec 745/1000, fiind urmat de francezul Tristan Navarro, 1 min 33 sec 748/1000, şi de rusul Denis Airapetian, 1 min 39 sec 915/1000.

Mă bucur că am luat aur şi argint la FOTE. Am avut mari emoţii. A fost o zi dificilă, cu mai multe curse de 1.000 m, între care am băut doar apă şi am făcut puţină recuperare. După ce doi dintre concurenţi au căzut în finală aveam asigurată medalia de argint, dar am vrut mai mult decât atât. Acum se vede mai aproape Olimpiada de iarnă de la Soci din 2014′‘, a declarat Emil Imre la final, adăugând: ”Dacă o să vină copiii la mine îi voi îndemna să se apuce de acest sport frumos”.

Imre a făcut un concurs excelent, s-a clasat pe locul doi în semifinală (1 min 33 sec 347/1000) şi a câştigat în serii şi în sferturile de finală, parcurgând cele 13,5 ture de patinoar în 1 min 34 sec 979/1000 (în serii), respectiv 1 min 33 sec 415/1000 (sferturi).

Antrenoarea Maria Bogyo a spus în exclusivitate pentru AGERPRES: ”Aur şi argint, o mare bucurie. Emil Imre a făcut nişte curse deosebite”.

Adrian Ciobanu, preşedintele Federaţiei Române de patinaj, a declarat pentru AGERPRES că ”este o satisfacţie mare să obţinem două medalii, aur şi argint, la short track. Este în primul rând meritul lui Emil Imre şi al antrenorilor. Are o carieră frumoasă înaintea lui”.

Aceasta a fost prima medalie de aur pentru România la 11 ediţii de iarnă ale FOTE. La ediţiile precedente, sportivii români mai cuceriseră doar patru medalii de bronz.