Nadal rescrie istoria Roland Garros-ului. A câştigat al 7-lea titlu

Rafael Nadal l-a învins în finala turneului de la Roland Garros pe Novak Djokovic, repriza de tenis de luni durând doar 49 de minute. Spaniolul a depăşit recordul lui Bjorn Borg de trofee câştigate pe zgura pariziană.

RomaniaTV.net
11 iun. 2012, 13:37

Rafael Nadal marchează definitiv istoria de de peste 130 de ani a turneului de la Roland Garros. Spaniolul a câştigat luni a 7-a sa coroană la Internaţionalele de Tenis ale Franţei şi a devenit cel mai titrat jucător pe zgura pariziană, depăşind un alt record mitic, al lui Bjorn Borg, care ridica de şase ori trofeul deasupra capului, în perioada 1974-1981.

Nadal l-a egalat anul trecut pe suedez, iar acum, după finala cu Novak Djokovic, l-a întrecut. În plus, obţinerea a şapte victorii într-un acelaşi turneu de Gran Slam este în sine un lucru excepţional, performanţă realizată până acum, în tenisul masculin, de Richard Sears, care a câştigat IS Ope-ul în perioada 1882-1887, Bill Larned (US Open, între 1901 şi 1911), Bill Tilden (US Open, între 1920 şi 1929) şi William Renshaw (Wimbledon, între 1881 şi 1889).

În ultimii 80 de ani, doar Sampras a fost capabil de o asemenea explozie. Exacta ca Nadal el a câştigat de şapte ori Wimbledonul, în opt ediţii (între 1993 şi 2000). Într-o finală începută duminică şi încheiată luni, Nadal l-a învins cu 6-4, 6-3, 2-6, 7-5 pe Novak Djokovic.

Partida de luni s-a reluat din setul patru,l de la scorul de 2-1 pentru Djokovic, care avea şi avantajul serviciului, însă Nadal a întors scorul în 49 de minute.