Surclasaţi de Olanda. Tricolorii au pierdut cu 1-4, în preliminariile CM 2014

Naţionala României a pierdut primul meci în preliminariile CM 2014, 1-4 cu Olanda, pe Arena Naţională. Unicul gol al tricolorilor a fost marcat de Ciprian Marica, în minutul 40.
Romania TV
16 oct. 2012, 09:16

Cele trei victorii obţinute de naţionala României în debutul preliminariilor pentru CM 2014 le-au dat entuziasm tricolorilor, însă nu şi puterea de a învinge Olanda. Milioane de români, dintre care peste 50.000 aflaţi pe Naţional Arena, au sperat că minunea se va produce, iar reprezentativa tricoloră va renaşte sub privirile lor, în toamna lui 2012. Meciul cu Olanda ne-a arătat însă tuturor că drumul este lung, iar la Rio şi la Mondialul brazilian se ajunge cu multă muncă, talent şi încredere.

Marţi seara, jucătorii noştri au avut încredere şi entuziasm încă din prima secundă. I-au luat tare pe adversari, fără să le pese că în faţă le stau vicecampionii mondiali de acum doi ani, din Africa de Sud. Torje a fost pe punctul de a deschide scorul, dar a nimerit bara din lovitură liberă (min. 5), iar în jocul României se simţea bucuria. Zâmbetul a fost şters însă în minutul 9, după o gafă a lui Tătăruşanu.

Portarul Stelei a respins în zona centrală balonul trimis dintr-o lovitură de colţ, iar Jeremain Lens a reluat de la 17 metri cu capul în plasă. A fost un gol ireal. Mingea a plutit peste întreaga noastră apărare şi s-a strecurat în plasă pe sub transversală, imposibil de deturnat de cineva, din drumul său. Golul nu i-a descurajat pe ai noştri, care au continuat să lupte, au trecut pe lângă egalare (Grozav, min. 11) şi chiar dacă au mai încasat un gol în prima jumătate de oră (Martens, min. 29), au continuat să stea sus.

Golul nostru a venit în urma unei acţiuni individuale a lui Marica, vârful lui Schalke, descurcându-se excelent între patru jucători adverşi. Din păcate, olandezii nu ne-au lăsat şansa de a ne face speranţe la pauză. În prelungirile primei reprize un duel Tamaş vs. Narsingh a fost sancţionat de arbitru prin dictarea unui penalty, care a fost transformat de Van der Vaart. A fost golul de 3-1, iar în repriza secundă olandezii au mai marcat o dată, prin Van Persie (min. 86), care a stabilit scorul final, 4-1, după un contraatac şcoală

Naţionala noastră se află pe locul 3 în grupa D a preliminariilor CM 2014, cel puţin până în martie 2013, când sunt programate următoarele meciuri: Ungaria – România, pe 22 martie, şi Olanda – România, pe 26 martie.

În celelalte meciuri ale grupei, marţi seara, s-au consemnat rezultatele: Ungaria – Turcia 3-1, Andorra – Estonia 0-1.

Min. 90 Finalul partidei.

Min. 86 GOL Olanda! Van Persie a marcat ca la antrenament, din 6 metri, din pasa lui Nansingh! România – Olanda 1-4!

Min. 83 Arbitrul a scăpat meciul din mână prin deciziile sale contradictorii. În doar 60 de seunde a acordat două cartonaşe galbene, pentru proteste: Răzvan Raţ şi Nigel de Jong.

Min. 81 Publicul cere penalty la un duel între Adi Popa şi Martens, petrecut în careul olandezilor. Faza a fost în genul celei în urma căreia Olanda a primit 11 metri. Arbitrul a lăsat jocul să continue.

Min. 77 Prima schimbare şi la olandezi. Van der Vaart îi lasă locul lui Ibrahim Affelay.

Min. 74 Adi Mutu a intrat în locul lui Grozav. A fost ultima schimbare în echipa tricolorilor.

Min, 72 De mai bine de un sfert de oră echipele nu au mai şutat spre poarta adversă. Se pregăteşte să intre în joc şi Adrian Mutu.

Min. 66 Piţurcă face şi a doua înlocuire: în locul lui Torje a intrat Adi Popa.

Min. 61 Prima schimbare în naţionala noastră: Costin Lazăr a intrat în locul lui Bourceanu.

Min. 57 Tot olandezii sunt vioara întâi, dar nu mai sunt atât de ofensivi ca în prima repriză.

Min. 55 În celălalt meci al grupei D, Ungaria – Turcia 1-1, în minutul 40.

Min. 52 Bogdan Stancu a încercat să-l surprindă pe Stekelenburg cu un şut de la distanţă, dar portarul olandezilor a reuşit să respingă.

Min. 49 Repriza începe cu o mare ocazie a olandezilor. Van der Vaart a centrat excelent din lovitură liberă, Van Persie a reluat cu capul spre poartă, dar Tătăruşanu a respins în corner.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+3 Finalul primei reprize.

Min. 45+2 GOL Olanda! Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Van der Vaart! România-Olanda 1-3!

Min. 45+2 Penalty pentru Olanda! Arbitrul a dictat 11 metri după un duel Tamaş/Narsingh.

Min. 40 GOOOL ROMÂNIA! Marica se descurcă excelent între Heitinga şi Strootman, şi şutează dintre patru olandezi, fără speranţe pentru Stekelenburg. Mingea, trimisă de la 20 de metri, s-a dus pe jos, în dreapta portarului olandez. România – Olanda 1-2!

Min. 39 Un nou corner pentru România. Tamaş şutează pe jos, din afara careului, dar mingea îl loveşte pe Van Persie, aflat la 10 metri în ţa liniie porţii.

Min. 37 După minute bune, tricolorii ajung la poarta lui Stekelenburg şi obţin un corner. Centrarea lui Bourceanu este însă pradă uşoară pentru fundaşii olandezi.

Min. 29 GOL Olanda!! Olandezii obţin foarte multe lovituri libere în preajma careului nostru. La una dintre ele, executată de Van der Vaart, Bruno Martens a reluat în plasă din 3 metri şi a ridicat scorul la 2-0 pentru Olanda!

Min. 27 Van Persie trimite cu capul peste poarta noastră, la o centrare din lovitură liveră a lui Van der Vaart.

Min. 23 Olandezii au preluat iniţiativa şi stăpânesc centrul terenului. Tricolorii au dificultăţi în a se apropia de careul advers.

Min. 18 Ocazie uluitoare ratată de olandezi! Batavii au fost aproape de un gol de generic. Tătăruşanu a apărat mingea trimisă cu călcâiul de Van Persie, iar apoi Chiricheş a blocat şutul autorului golului, Lens.

Min. 17 Bourceanu primeşte primul cartonaş galben al meciului. El a protestat la o decizie a arbitrului, care a acordat aut pentru olandezi.

Min. 11 Grozav are o uriaşă situaţie de a aduce egalarea! Scăpat singur cu Stekelenburg, jucătorul Petrolului a şutat din câţiva metri în portarul olandez.

Min. 9 GOL Olanda! Tătăruşanu a respins greşit o minge centrată din corner, iar Jeremain Lens a reluat cu capul, de la 17 metri. Mingea i-a depăşit pe toţi fundaşii noştri şi a intrat în plasă, pe sub transversală. România – Olanda 0-1!

Min. 5 Bară România!!! Torje a şutat în transversală, din lovitură liberă de la 27 de metri. Balonul a zguduit bara şi s-a întors în teren, de unde olandezii l-au degajat.

Min. 1 Tricolorii au prima acţiune, dar centrarea lui Grozav trece prin spatele porţii lui Stekelenburg.

Min. 1 A început meciul România-Olanda! Atmosfera în tribunele Arenei Naţionale este extraordinară!

Componenţa formaţiilor:

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Tamaş, Goian, Chiricheş, Raţ – Bourceanu, Pintilii – Torje, B. Stancu, Grozav – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

OLANDA: Stekelenburg – Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi –  N. de Jong, Van der Vaart, Strootman – Narsingh, Van Persie, Lens. Antrenor: Louis Van Gaal.