Meci nebun pe Bernabeu. Condusă de două ori, Real Madrid a câştigat derby-ul cu City

Primele opt partide din grupele Ligii Campionilor s-au disputat marţi, de la ora 21.45. Capul de afiş al serii a fost întâlnirea de pe Santago Bernabeu, dintre Real Madrid şi Manchester City. Madrilenii erau conduşi cu 1-2 în minutul 85, însă în ultimele reuşite au întors rezultatul, prin Benzema şi Cristiano Ronaldo.

RomaniaTV.net
18 sept. 2012, 18:45

Primul gol din faza grupelor Champions League a fost marcat de o debutantă în competiţie, Malaga. Isco a fost cel care a deschis scorul în întâlnirea cu Zenit St. Petersburg, în minutul 3. De asemenea, tot o debutantă, Montpellier, a deschis repede scorul, în minutul 9, în partida cu Arsenal Londra. Între timp londonezii au întors însă scorul în favoarea lor, în minutele 16 şi 18şi în cele din urmă au câştigat partida, cu scorul de 2-1.

Meciul serii s-a jucat însă pe stadionul Santiago Bernabeu, unde Real Madrid a trecut de la agonie la extaz în meciul cu Manchester City. După o primă repriză albă, pe care au controlat-o autoritar, elevii lui Jose Mourinho s-au trezit conduşi pe tabelă în minutul 68, City înscriind prin bosniacul Dzeko.

Finalul de meci a fost însă halucinant, în ultimul sfert de oră marcându-se patru goluri. Cel care a punctat decisiv a fost Cristiano Ronaldo, care a marcat în minutul 90 şi a adus victoria Realului, cu scorul de 3-2.

Rezultatele meciurilor de marţi, 18 septembrie:

Grupa A
Dinamo Zagreb – FC Porto 0-2 Au marcat: L. Gonzalez (min. 41), Defour (min. 90+2)
PSG – Dinamo Kiev 4-1 Au marcat: Ibrahimovic (min. 19 – 11 m), Thiago Silva (min. 29), Alex (min. 32), J. Pastore (min. 90+1) / Veloso (min. 87)

Grupa B
Montpellier – Arsenal Londra 1-2 Au marcat: Belhanda (min. 9 – 11 m) / Podolski (min. 16), Gervinho (min. 18)
Olympiacos Pireu – Schalke 04 1-2 Au marcat: Abdoun (min. 58) / Howedes (min. 41), Huntelaar (min. 59)

Grupa C
Malaga – Zenit St. Petersburg 3-0 Au marcat: Isco (min. 3 şi 76), J. Saviola (min. 13)
AC Milan – Anderlecht Bruxelles 0-0

Grupa D
Borussia Dortmund – Ajax Amsterdam 1-0 A marcat: Lewandowski (min. 87)
Real Madrid – Manchester City 3-2 Au marcat: Marcelo (min. 76), Benzema (min. 87), C. Ronaldo (min. 90) / Dzeko (min. 68), Kolarov (min. 85)