JO 2012: Iosif Chirilă a ratat finala la canoe simplu 1000 de metri

Iosif Chirilă a ratat, luni, calificarea în finala probei de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri, la Jocurile Olimpice de la Londra.

RomaniaTV.net
06 aug. 2012, 12:11

Sportivul român a luat startul în cea de-a doua semifinală, pe culoarul 5, alături de adversari din Marea Britanie, Mexic, Rusia, Franţa, Canada, Belarus şi Senegal, scrie Mediafax.

Iosif Chirilă a fost al 5-lea, la 250 şi 500 metri, al 6-lea la 750 de metri, pentru a încheia cursa pe aceeaşi poziţie, cu timpul de 4:07.794 minute, ratând calificarea în finală.

În calificări, Iosif Chirilă a câştigat seria a treia, cu timpul de 4:05.863 minute.

În finala probei s-au calificat primii patru sportivi din fiecare semifinală. Finala la canoe simplu pe 1000 de metri va avea loc miercuri.

Iosif Chirilă a fost primul sportiv român care a evoluat, luni, la JO 2012. Vezi PROGRAMUL ROMÂNILOR în a zecea zi a Olimpiadei