Flavius Koczi – campion la sol, Larisa Iordache – a doua la sărituri, în concursul de la Doha

În prima zi a finalelor concursului FIG World Challenge Cup de la Doha, gimnastul român Flavius Koczi a câştigat medalia de aur la sol, în timp ce Larisa Iordache a fost a doua la sărituri, într-o competiţie dotată cu premii de 50.000 dolari şi la care participă 150 de gimnaşti şi gimnaste din 36 de ţări. Concursul de la Doha este cel mai puternic al începutului de an şi un excelent prilej de verificare înaintea Europenelor de gimnastică, programate la jumătatea lunii aprilie, la Moscova.

RomaniaTV.net
28 mart. 2013, 17:53

În prima finală a zilei, la Doha, sol masculin, Flavius Koczi a avut cel mai greu exerciţiu dintre toţi cei 8 finalişti, cu dificultate 6,500, terminând învingător cu un total de 14,925. Pe locul următor s-a situat brazilianul Arthur Oyakawa – 14,900, poziţia a treia fiind ocupată de Rok Klavora (Slovenia) – 14,700.

Prima finală a zilei de joi a competiţiei feminine, cea de sărituri, a adus delegaţiei României un meritoriu loc secund, prin Larisa Iordache, cu un total de 14,675 puncte, gimnasta româncă fiind devansată, cu 14,825 puncte, de o specialistă a acestui aparat, Than Phan (Vietnam), care a avut o săritură cu cea mai mare dificultate din concurs – 6,200.

La cal cu mânere, unde a câştigat marele favorit, ungurul Krisztian Berki, cu 15,450 puncte, Koczi s-a situat pe 8, cu 14,450, tot în concursul masculin participând şi debutantul în întrecerile seniorilor, Andrei Muntean, al 6-lea la inele, cu 15,150, unde s-a impus brazilianul Arthur Nabarrete – 15,700.

La paralele inegale, finalistele românce au ocupat locul 5, prin Diana Bulimar – 13,750, respectiv 6, prin Larisa Iordache – 13,325. La acest aparat s-a impus chinezoaica Jianxin Tan – 14,850.

Vineri sunt programate ultimele 5 finale ale competiţiei, în 4 dintre acestea fiind prezenţi şi sportivii români. Astfel, Flavius Koczi va intra în concurs al 5-lea la sărituri, iar Marius Berbecar (al 6-lea în concurs) şi Andrei Muntean (al 3-lea) sunt prezenţi la paralele, iar la feminin Larisa Iordache şi Diana Bulimar vor ataca cel puţin podiumul la bârnă (Bulimar a 2-a, Iordache, ultima în finală) şi sol (Iordache deschide seria, iar Bulimar o închide).