Câştigătoarea Euro 2012 a fost deja DECISĂ pe calculator. Vezi rezultatele meciurilor

Simularea pe calculator a celor 31 de meciuri ce se vor juca la Euro 2012 o desemnează pe Germania ca fiind noua campioană continentală. Nemţii ar urma să învingă în finală naţionala Olandei.

RomaniaTV.net
04 iun. 2012, 10:02

Înaintea fiecărui turneu final de Campionat European sau Mondial, firma EA Sports, care deţine licenţa pentru seria de jocuri FIFA, obişnuieşte să facă o simulare a competiţiei. Excepţie nu face nici ediţia din această vară a Euro 2012, care în mod oficial deja şi-a desemnat câştigătoarea, pe calculator.

Simularea este cu atât mai interesantă cu cât ea a fost dublată în realitate la precedenta Cupă Mondială, câştigată de Spania. Astfel, după derularea tuturor celor 31 de meciuri, campioană a fost declarată Germania, care va câştiga cu 2-1 finala contra Olandei, ce se va disputa pe data de 1 iulie, pe Stadionul Olimpic din Kiev. Batavii vor deschide însă scorul, printr-un şut cu piciorul stâng, din afara careului, în minutul 24. Nemţii vor egala 12 minute mai târziu, prin Mesut Ozil, iar Mario Gomez le-ar aduce nemţilor titlul continental, printr-un gol marcat în minutul 78.

În semifinale, Germania ar urma să treacă de Italia, cu 1-0, printr-un gol marcat de Miroslav Klose, în prelungiri, iar Olanda ar elimina campioana en-titre, Spania, cu scorul de 3-1.

În simularea făcută de EA Sports n-a fost loc de surprize, clasamentele celor patru grupe fiind următoarele:

Grupa A: 1. Rusia, 2. Polonia, 3. Cehia, 4. Grecia
Grupa B: 1. Germania, 2. Olanda, 3. Portugalia, 4. Danemarca
Grupa C: 1. Spania, 2. Italia, 3. Irlanda, 4. Croaţia
Grupa D: 1. Franţa, 2. Anglia, 3. Suedia, 4. Ucraina