AUR pentru echipa României de GIMNASTICĂ la CE de la Bruxelles

Diana Bulimar, Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Larisa Iordache şi Raluca Haidu au câştigat medalia de aur în finala pe echipe la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles. Româncele antrenate de Octavian Bellu şi Mariana Bitang au obţinut astfel medalia de aur după patru ani de la ultima performanţă similară. Podiumul a fost completat de echipele Rusiei şi Italiei. În primele trei zile de competiţie, România a mai obţinut două medalii de bronz, la junioare, în concursul pe echipe şi la individual-compus, prin Andreea Munteanu.

RomaniaTV.net
12 mai 2012, 14:42

Notele gimnastelor antrenate de Octavian Bellu şi Mariana Bitang, obţinute în finala pe echipe, sunt următoarele:

Cătălina Ponor – sărituri – 15.033, bârnă-15.433, sol-14.733

Sandra Izbaşa – sărituri – 15.200

Larisa Iordache – sărituri – 15.058, paralele-14.333, bârnă-14.333, sol-15.033

Raluca Haidu – paralele-13.833

Diana Bulimar – paralele-13.933, bârnă-14.733, sol-14.633.

Cu un total de 176.288 puncte, România a cucerit aurul european, conducând finala de la un capăt la altul, în faţa unor tribune pline de steaguri tricolore.

Vicecampioana europeană a fost Rusia (175.536 puncte), urmată de Italia.